اخبارواطلاعیه

روز ملی کیفیت

متن سخنراني آقاي دکتر شکور سلطاني دبيرکل انجمن علمي کيفيت ايران و دبير علمي کنگره نشان شايسته ملي به مناسبت بزرگداشت روز ملي کيفيت 18 آبان ماه 1395 و مراسم افتتاحييه کنگره

با نام و ياد خداوند بخشنده و مهربان

عرض سلام و ادب دارم حضور يکايک عزيزان حاضر در کنگره نشان شايسته ملي، ميهمانان عاليقدر، اساتيد و مديران محترم.

تشکر مي کنم از تمامي دست اندرکاران برگزاري کنگره علي الخصوص گروه خليج فارس و انجمن علمي کيفيت ايران.

خداوند را شاکرم که مجالي دوباره بخشيد تا در محفل و جمع شما حضور داشته باشم.

ضمن تبريک روز ملي کيفيت، اجازه مي خواهم گزارش کوتاهي را به سمع و نظر شما بزرگواران برسانم.

با توجه به اينكه رهبر معظم انقلاب، سال ٩٥ را سال اقتصاد مقاومتى، اقدام و عمل نامگذارى كرده اند و از آنجا كه يكى از شاخصه اصلى مقاوم بودن اقتصاد ملى وجود بنگاه هاى توليدى و خدماتى توانمند و با كيفيت، با قابليت رقابت پذيرى در منطقه و بين الملل مى باشد.

 انجمن علمى كيفيت ايران با همکاري گروه خليج فارس در راستاى انجام يكى از رسالت هاى خود از اوايل تير ماه سال جارى با تشكيل شوراى سياستگذارى و با دعوت از نخبگان اقتصادى كشور طرحي تحت عنوان "نشان شايسته ملى" آغاز نمود تا از طريق آن بتواند برندهايى كه در حوزه هاى كيفيت، رضايتمندى مشترى و محيط زيست پيشگام هستند را با شاخص قرار دادن جامع ترين استاندارد ملى ايران يعنى ISIRI 13000 شناسايى كند.

 به همين منظور كميته علمى متشكل از اساتيد دانشگاه، خبرگان صنعت  و صاحنظران اقتصادى شكل گرفت و جلسات كارشناسى متعددى جهت انتخاب شركتها و سازمان ها از صنوف مختلف برگزار شد و يكصد بنگاه اقتصادى توسعه يافته و در حال توسعه در فرآيندهاى ارزيابى قرار گرفتند که در نهايت پس از ارزيابى نهايى اين مجموعه هاى توانمند منتخب، پنجاه بنگاه اقتصادى برتر با توجه به امتياز كسب شده در سطوح مختلف نامزد دريافت نشان شايسته ملى شدند.

کنگره ی سراسری نشان شایسته ی ملی، با رویکرد توانمند سازی اقتصاد ملی و دعوت از صاحبنظران دانشگاهی، مدیران، مقامات دولتی و چهره های سرشناس بخش خصوصی و فعالان اقتصادی به پاس بزرگداشت روز ملی کیفیت امروز برگزار مي شود.

این طرح بر اساس بند 20 سیاست های ابلاغی برنامه ی ششم توسعه، مبنی بر لزوم تدوین و ارجاع سند جامع و نقشه ی راه تحول نظام استاندارد سازی کشور و با محوریت الزامات استاندارد فراگیرISIR13000 مصوب سازمان ملی استاندارد ایران برگزار شده است.

این کنگره سعي دارد به ارتقاء فرهنگ کیفیت در بین تولیدکنندگان داخلی کمک نموده و گامی در راستای اقدام و عمل برای تحقق اقتصاد مقاومتی بردارد.

 

رویکرد نوین به توسعه کیفیت در قرن کیفیت

توسعه کیفیت، وظیفه و رسالت همه سازمان ها و دستگاه هاست،: قرن بیست و یکم به عنوان قرن کیفیت مطرح شده و از مفهوم بهره وری فراتر رفته است.

 سه مسیر ارزیابی کیفیت در کشور تعريف شده است: مسیر اول مبتنی بر این است که یک مجموعه اعتقاد و اعتماد به کیفیت داشته باشد و در این مسیر گام بردارد و مسیر دوم نیز مبتنی بر کل و کلان نگری است و باید کل مجموعه، کیفیت را پیگیری کند اما هنوز در اجزا این اعتقاد ایجاد نشده است.

مسیر سوم؛ جامع نگری است و هم اجزا و هم کلان جامعه به موضوع کیفیت توجه کنند و البته هنوز در جامعه این مسیر به صورت تفکیک شده مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

در حال حاضر مفهوم کیفیت در اجزا و حاکمیت در حال نهادینه شدن است اما برای اهتمام به کیفیت به رویکردهای جدیدی نیاز است و در شرایط فعلی کیفیت از محدوده بنگاه های اقتصادی خارج شده و در همه اجزای جامعه جریان پیدا کرده است.

 

چالش های کیفیت

قطعا موضوع اصلی که باید به آن پرداخته شود راهبرد کیفیت است و می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و این موضوع را مطرح کنم که با چه مشکلاتی روبه‌رو هستیم که در حال حاضر نیازمند راهبرد هستیم.

کشورمان موقعیتی که مردم با کیفیت مواجه هستند، چالش‌هایی را ایجاد کرده است. در واقع خدمات و محصولاتی که مردم دریافت می‌کنند، برخی اوقات از حداقل‌های لازم برخوردار نیست و این یک چالش اساسی است

در فضای صنعتی کشورمان، بعضی از سازمان ها به شدت درگیر مشکلات کیفی هستند و به شکل خاص خودروسازان این درگیری را دارند.

مردم از بخشی از محصولاتی که ارائه می شود، چندان راضی نیستند، نتیجه این موضوع آن است که انبار‌ها از محصولات پر شده است و بخشی از واردات توانسته توان تولید ما را بگیرد.
کیفیت سپری قوی در مقابل واردات و شمشیری برنده در بازار صادرات است، این در حالی است که برخورد بخش صنعت در کشور ما با مقوله کیفیت، به گونه ای است که  اقداماتی که در بخش صنعت انجام می‌شود بیشتر از آنچه نتيجه داشته باشد، نمایش به دنبال دارد.

در سازمان‌ها هم همین‌طور است و زمانی که از یک مدیر سوال می کنیم که در مورد کیفیت چه اقدامی انجام داده است، به جای اینکه بگوید به چه کشورهایی صادرات انجام داده است و بگوید که توانسته به چه میزان از بازار را از دست چینی‌ها دربیاورد، سعی می‌کند نتایجی که بیشتر شکل نمایش را دارد، ارائه کند.

نظر من این است که راهبرد کیفیت محدود به صنعت نیست و قاعدتا محدود به سازمان استاندارد هم نیست. اصولا یکی از ویژگی‌های کیفیت این است که نمی‌توان برای آن حد و اندازه تعریف کرد و سیال است و حرکت می‌کند و بنابراین کیفیت فقط نمی‌تواند در بخش صنعت باشد.
وضعیت کیفیت در بخش بهداشت با توجه به آمارها نشان می دهد که سالانه حدود ششصد هزار عفونت در کشور بروز می کند که غالبا در بیمارستان‌ها اتفاق می‌افتد و حدود ۱۵ درصد از تجویزهای دارویی مشکل دارد. تمام اینها بیانگر آن است که ما فقدان کیفیت در بخش سلامت داریم و این موضوع جدی است.

اصولا هزینه بی‌کیفیتی باید پرداخت شود، در کشور ما مردم در حال پرداخت این هزینه‌ها هستند.
یکی از نتایج بی‌کیفیتی در صنعت حجم قابل توجهی از واردات است این حجم از واردات جلوی کسب‌وکار ما را می‌گیرد. در گذشته متوسط تعداد افراد شاغل در بنگاه‌های اقتصادی ۲۶ نفر بود اما در حال حاضر این میزان به ۱۶ نفر رسیده است.

در بخش ساختمان یک میلیون واحد مسکونی از کیفیت لازم برخوردار نیستند، اگر در تهران زلزله رخ بدهد، ۵۰ درصد خانه‌ها با مشکل مواجه می‌شوند، زیرا ۶۵ درصد مصالحی که در ساختمان‌ها استفاده می‌شود، از استاندارد لازم برخوردار نیست.

عمر مفید ساختمان‌ها در کشورها ۲۰ تا ۳۰ سال است، اما در دنیا عمر مفید ساختمان‌ها ۱۰۰ تا ۱۵۰سال است.

در بخش کشاورزی سالانه چهل میلیون تن ضایعات محصولات کشاورزی داریم و این در حالی است که مشکل تغذیه هم در کشور وجود دارد.

در آموزش عالی وضعیت چندان خوشایند نيست یک فرد سال‌ها تحصیل می کند و مدارج بالای تحصیلی را طی می کند اما بخش صنعت چنین فردی را با کراهت استخدام می‌کند، در حالی که تمام تلاش این فرد تحصیل‌کرده آن است که خود را به جایی وصل کند و استخدام شود. در صورتی که باید بر عکس باشد و بخش صنعت با علاقه چنین فردی را استخدام کند.
در کشور ما آموزش و پرورش هم چندان در آماده سازی افراد برای مهارت‌های زندگی، مهارت های اجتماعی، مهارت‌های اقتصادی و مهارت‌های فنی موفق نیست.
کیفیت در کشور ما مهجور است، متاسفانه کیفیت تبدیل به یک سری کارهای اقتصادی بین مشاوران و کارشناسان شده است و نتیجه آن هم به تعدادی گواهینامه و قاب تبدیل شده است.

 

با توجه به مجال جلسه، به اين مطالب کوتاه بسنده مي نمايم و از خداوند منان مسئلت دارم کيفيت را در ذهن و انديشه ما جاري فرمايد تا با اعتقاد و ايمان قلبي، کيفيت را در کار و زندگي و روابط اجتماعي و حکمراني و سياست و تدبير، نهادينه سازيم و يک ارث گرانبهايي براي آيندگان از خود به يادگار بگذاريم.

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی اخبارواطلاعیه روز ملی کیفیت