گزارش سمینار علم داده

سمینار علم داده روز یکشنبه مورخ 18 خردادماه 98  با حضور بیش از 250 نفز از علاقه مندان به این حوزه ، در سالن مجتمع امام خمینی دانشگاه علم وصنعت ایران برگزار شد.

هدف از این سمینار آشنایی با علم داده و حوزه‌های کاربردی آن در صنعت و خدمات بود. آقایان دکتر نورالسناء، امیری (دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت) و صمیمی (دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه خواجه نصیر) به عنوان سخنرانان داخلی و دکتر گندمی (Hofstra Business School)، صابری(University of New South Wales) و نخعی زاده(Mercedes Co) به عنوان سخنرانان خارجی در این رویداد شرکت داشتند.

سمینار با صحبت‌های دکتر نورالسناء با محوریت ضرورت ورود به حوزه علم داده و کاربردهای آن در صنایع مختلف آغاز شد. سپس دکتر صابری به تشریح حوزه‌های داغ تحقیقاتی علم داده برای مهندسین صنایع، معرفی کنفرانس‌های معتبر این حوزه و نیازمندی‌های مهارتی یک متخصص داده پرداختند. همچنین مثال‌هایی از تحقیقات انجام شده توسط شرکت‌های معتبر جهت بهره‌گیری از ابزارهای تحلیل داده ارائه کردند. سپس ارتباط ویدیویی با دکتر گندمی برقرار شده و ایشان در ارتباط با کاربردهای روش‌های یادگیری ماشین در بازاریابی و مهندسی سلامت توضیحاتی ارائه کردند. در نهایت دکتر نخعی‌زاده بر روی خط آمده و به بیان تجربیات خود در ارتباط با حوزه علم داده پرداختند و نقطه‌های ورود تحلیل‌گران داده به صنعت و خدمات را تببین کردند. در نهایت دکتر امیری به معرفی کلان داده‌ها و نحوه تحلیل آن‎ها پرداخته و جمع‌بندی مطالب ارائه شده در سمینار را انجام دادند.