درباره انجمن

انجمن علمی کیفیت ایران، به شماره ثبت 14534، در آبان ماه سال ۱۳۸۰ به همت جمعی از دست اندرکاران علمی و صنعتی کشور در راستای هدف ایجاد تشکلی فراگیر به‎منظور توسعه و ترویج کیفیت در ایران شکل گرفت. و اساسنامه آن به‎عنوان یکی از تشکل‎های علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، در گروه انجمن‎های بین رشته‎ای، با تایید معاونت پژوهشی آن وزارتخانه، تدوین گردید و در مردادماه سال ۱۳۸۱ رسماً به تصویب مجمع عمومی انجمن رسید.

این انجمن موفق شد که در آبان ماه اولین سال فعالیت خود نسبت به برنامه‎ریزی و برگزاری کنگره بین‎المللی کیفیت در تهران اقدام و متعاقباً تعدادی همایش‎های تخصصی در زمینه‌های گوناگون کیفیت نیز به اجرا بگذارد.

در مهرماه سال ۱۳۸۴ مجمع عمومی جامعه به‌منظور رسیدگی به وضعیت انجمن مجدداً تشکیل و هیئت مدیره جدید انتخاب شد. که به جهت رسیدگی‌های دقیق از سوی وزارت علوم تحقیقات و فناوری تاییدیه نهائی در شهریور ۱۳۸۶ اعلام و آگهی رسمیت تغییرات انجمن از سوی اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری در دیماه ۱۳۸۶ صادر گردید.

نهایتاً جامعه کیفیت ایران توانست دبیرخانه رسمی انجمن را از خرداد ماه سال ۱۳۸۷ دایر و فعالیتهای خود در راستای چشم انداز و ماموریت و اهداف پیش‎بینی شده آغاز نماید.

اهداف انجمن:

  • اولویت دادن به کیفیت و ایجاد تحول، پایداری و پویائی در اقتصاد ملی و حضور فعال و رقابت‌آمیز در بازار بین‌المللی.
  • ترویج فرهنگ کیفیت برای تولید کالا و ارائه خدمات باکیفیت به‌منظور توسعه رفاه اجتماعی و درخشش ایران در جامعه جهانی از نظر تولید و تجارت.
  • ارتقا سطح فرهنگی همه اقشار و طبقات جامعه به‌ویژه دانش‌پژوهان سطوح مختلف و متصدیان تولید و تجارت.
  • رشد و شکوفایی توانایی‌های بالقوه و هماهنگ نمودن توانایی‌های بالفعل برای افزایش کیفیت در فعالیت‌های افراد، سازمان‌ها و جامعه در همه زمینه‌ها.
  • بهره‌گیری از آخرین یافته‌های علمی در زمینه کیفیت و ترغیب به اجرای آن‌ها در حوزه‌های تولید، خدمات و تجارت از طریق نهادینه کردن آموزش‌های همگانی و تخصصی و ارائه مشاوره و راهنمایی.
  • تربیت و آموزش مدرسان شایسته با استفاده از امکانات موجود و منابع موثق و معتبر و اعتباربخشی به سطوح علمی و حرفه‌ای متخصصان کیفیت در ایران برابر درجات شناخته‌شده بین‌المللی.